Мадридска пресметка, Реал – Атлетико во првото полуфинале на шпанскиот Суперкуп

Во 40. издание на Суперкупот на Шпанија што ќе се одржи во Саудиска Арабија, утре во првото полуфинале ќе играат големите градски ривали, Реал Мадрид и Атлетико Мадрид.

Во второто полуфинале, в четврток, ќе се сретнат Барселона и Осасуна.

Финалето ќе се игра в недела, 14 јануари. Трите меча ќе се играат во Ријад, на стадионот на Ал-Наср, „Ал-Авал парк“ кој е со капацитет од 25.000 места.

Во Суперкупот на Шпанија играат прво и второпласираните тимови во Ла лига и финалистите во Купот на Шпанија.

Полуфиналниот дуел Реал- Атлетико е првиот од трите меѓу двата клуба за помалку од еден месец. По Суперкупот, вториот меч е на 18 јануари, во осминафиналето на „кралскиот куп“, а потоа на 4 февруари, е вториот натпревар од шпанската Ла лига сезонава.

Реал ги доби последните пет натпревари во сите натпреварувања и е во серија од 19 последователни натпревари без пораз. Единствениот пораз сезонава „кралевите“ го претрпеа од Атлетико во првенството, 1:3 на стадионот „Метрополитано“.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО