Лил веднаш најде замена за Фонсека

Францускиот стручњак Бруно Женесиу стана нов тренер на Лил, објави официјалниот сајт на клубот.

57-годишниот тренер потпиша двегодишен договор со Лил. Како главен тренер, тој ќе го замени португалскиот стручњак Пауло Фонсека, кој денеска ја напушти функцијата.

Претходната работа на Бруно Женесиу беше уште еден француски клуб, Рен, кој го напушти во ноември 2023 година по две и пол години работа. Специјалистот во минатото беше и на чело на Лион.

Да потсетиме, Лил ја заврши сезоната 2023/2024 од француската Лига 1 на четвртото место на табелата.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО