Лазаров: Фарските Острови се во налет, шансите ни се подеднакви

Македонската машка ракометна репрезентација денеска ги почна подготовките за пласман на Светското првенство (СП) 2025 година што ќе се одржи во Хрватска, Данска и Норвешка.

Собирот на македонските репрезентативци беше во хотелот „Александар Палас“ во Скопје. Селекторот Кире Лазаров дополнително во националниот тим го повика Мартин Карапалевски, а репрезентацијата треба да се комплетира в недела со доаѓањето на Никола Митревски и Филип Талевски.

– Мораме многу сериозно да работиме во овој период. Фарските Острови во континуитет неколку години остваруваат забележителни резултати и напредуваат. Анализите што ги направивме ни покажаа дека се константни во играта и во двата правца. Да не заборавиме, ја изненадија Норвешка.

Во налет се, веруваат во изненадување против нас. Мислам дека шансите ни се подеднакви. Но, јас верувам во нашите играчи, имаме млад и квалитетен тим што се подобрува како што минува времето. И нашите играчите собираат искуство, сериозно ќе го сфатат противникот, рече селекторот Лазаров на денешниот прв собир.

Првиот бараж меч со Фарските Острови се игра на 8 мај на гости во Торшавн, а реваншот е на 12 мај во СЦ „Борис Трајковски“ (19 часот).

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО