Лаутаро во последнен момент за титула на Интер

Фудбалерите на Интер го освоија италијанскиот Суперкуп откако во Ријад го совладаа тимот на Наполи со резултат 1:0.

„Нероаѕурите“ вечерва по осми пат во својата историја го кренаа пехарот наменет за најдобрите во Суперкупот, кој ги промени облиците, но не и неговото значење.

На стадионот КСУ во Саудиска Арабија не видовме многу во текот на сите 90 минути, натпреварот се одвиваше на теренска иницијатива на избраниците на Симоне Инзаги, кои двапати се заканија во првото полувреме преку Ди Марко и Мартинез, чиј гол беше поништен. .

Почетокот на вториот дел од играта го одбележа обидот на Кварацхелија а потоа натпреварот почна да изобилува со прекршоци и јавни опомени.

Судијата Рапуано покажа дури девет жолти и еден црвен картон на Симеоне, со што Интер се доближи уште повеќе до голот на „наполитанците“.

Чалханоглу шутираше над голот, Мхитаријан промаши одлична шанса, а потоа и Арнаутовиќ, а во првата минута од судиското надополнување се „појави“ Лаутаро Мартинез.

Аргентинецот одлично го следеше пробивот и додавањето од Павар и одлично реагираше на прва, совладувајќи го Голини за големо славје на клупата на Интер.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО