Почина најдобриот стрелец на Италија и легенда на Серија А

Најдобриот стрелец во историјата на италијанската фудбалска репрезентација, Луиџи „Џиџи“ Рива, почина на 79-годишна возраст од срцев удар, соопшти Италијанската фудбалска федерација (ФИГЦ).

Италијанскиот фудбал тагува за еден од своите најголеми шампиони.

Во понеделникот, Рива беше хоспитализирана на кардиолошкиот оддел на болницата Броцу во Каљари, откако колабирал дома. Во попладневните часови, болницата објави дека состојбата на Рива „се подобрува, но вечерта тој доби нов удар кој беше фатален.

Џиџи Рива, попознат како Ромбо ди Туоно (гром) е најдобриот стрелец во историјата на „аѕурите“ со 35 гола на 42 настапи меѓу 1965 и 1974 година. Зад него е Џузепе Меаца со 33 гола, додека Силвио Пиола постигна 30 гола. .

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО