Куаме стана африкански првак, па се разболе од маларија

Фудбалерот на Фиорентина, Кристијан Куаме, е во болнида откако му била дијагностицирана маларија. Тој бил позитивен на оваа болест и бил хоспитализиран.

Куаме се заразил со маларија за време на настапот на Купот на Африканските нации, каде неговата селекција, Брегот на Слоновата Коска направи голем успех со освојувањето на трофејот.

Неговата состојба ќе биде повторно проценета за неколку дена, по што ќе се знае дали ќе биде пуштен на домашно лекување.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО