Кике Флорес ќе го напушти тимот на Севиља по крајот на сезоната

Претседателот на шпанскиот клуб Севиља, Хозе Марија дел Нидо Караско, објави дека актуелниот тренер на клубот, Кике Флорес, ќе го напушти клубот по крајот на сезоната.

– Вчера околу 10 часот навечер се договоривме денес Флорес на прес-конференција да соопшти дека ќе биде тренер на Севиља само до 30 јуни. Да, Кике ќе ве извести дека следната сезона нема да биде тренер на Севиља. Заблагодарете му се. Тој посвети многу, многу часови работа на ова и постигна многу важна цел. Тој рече дека Севиља секогаш ќе биде негов дом и град, изјави претседателот на клубот за шпанска „Марка“.

Да потсетиме дека Флорес стана главен тренер на Севиља во декември 2023 година, со што стана трет во тимот за сезоната. Севиља има 41 бод од 36 натпревари и се наоѓа на 13. место во Ла Лига.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО