Кејн: ЛШ е нашиот спас на сезоната

Стрелецот на еден од двата гола за Баерн (М) на вчерашното гостување кај Арсенал во ЛШ, Хари Кејн даде свој коментар за настапот на Баерн оваа сезона.

„Се разбира, оваа сезона не е она што би сакал, со оглед на ситуацијата во првенството и нашето испаѓање од Купот на Германија. Лига на шампиони е натпреварување кое секој клуб сака да го освои. Поразот во Бундеслигата е горчливо апче, но го прави овој турнир уште поважен. Знаеме дека има уште долг пат да се оди. Мораме да изградиме кохезија и тимска етика која ќе ни помогне да добиеме импулс, бидејќи не се трудевме доволно оваа година. Сезоната во Бундеслигата беше разочарувачка во споредба со она што го постигна Баер. Имавме шанса да покажеме кохезија и понекогаш тоа доаѓаше преку тимската одбрана. Можеби следната недела пред нашите навивачи се ќе биде поинаку. Беше тешко без навивачите и беше чудно да нема никој со нас, но мислам дека поминавме преку тоа. Сметаме дека треба да играме на полна Алијанц Арена. Атмосферата ќе биде неверојатна и нашата цел е да се пласираме во полуфиналето“, изјави напаѓачот на Баерн.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО