Кавани ја заврши интернационалната кариера

Познатиот уругвајски напаѓач, Единсон Кавани, кој настапува за Бока јуниорс во Аргентина, објави дека се повлекува од меѓународниот фудбал.

Победникот на Копа Америка од 2011 година, 37-годишниот Кавани, е вториот играч со најмногу настапи за Уругвај (136) и втор стрелец (58) зад Луис Суарез. Тој дебитираше на пријателскиот меч со Колумбија во февруари 2008 година.

„Тоа беа несомнено многу драгоцени години, би имал илјада работи да кажам, раскажам и да запомнам, но сега сакам да се посветам на новата фаза од мојата кариера и да дадам се’ од себе таму каде што треба да бидам“, напиша Кавани на Инстаграм.

На клупско ниво, Кавани освои шест титули во Лига 1 и пет купа на Франција, со ПСЖ меѓу 2014 и 2020 година. Тој постигна 200 гола во сите натпреварувања за парискиот клуб.

Лани летото тој дојде во Бока, од Валенсија, и по 16 години се врати во Јужна Америка, откако во 2007 година го напушти уругвајскиот Данубио. Потоа играше импресивно во дресот на Палермо, Наполи, ПСЖ и Манчестер јунајтед.

Кавани постигна повеќе од 400 гола во блескавата кариера и беше најдобар стрелец во историјата на ПСЖ, додека Килијан Мбапе не го собори рекордот.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО