Јувентус во криза: Само една победа во последните 8 натпревари

Дека екипата на Јувентус се наоѓа во голема резултатска криза покажа и денешниот натпревар кој тимот од Торино го одигра против Џенова во рамките на 29. коло од италијанската Серија А.

Јувентус одигра само 0:0 и не успеа да дојде до победа во дуелот со Џенова, а со тоа само ја продолжи серијата на натпревари без победа. Клубот од Торино дојде до победа само еднаш во последните 8 натпревари во сите натпреварувања. Последен пат Јувентус победи на официјален натпревар на 25 февруари. Тоа се случи на натпреварот од италијанското првенство со Фросиноне 3:2.

Во преостанатите седум последни натпревари, торинскиот тим не успеа да ги победи екипите како Емполи (1:1), Интер (0:1), Удинезе (0:1), Верона (2:2), Наполи (1:2). ), Аталанта (2:2) и Џенова (0:0). Следниот натпревар Јувентус го игра во сабота на 30 март. Екипата на Масимилијано Алегри на гости ќе игра против Лацио во рамките на 30. коло од Серија А. Натпреварот започнува во 18 часот.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО