СП 2025: Познат составот на групите. Македонија ќе игра во Вараждин

Македонската ракометната репрезентација ќе игра против Унгарија, Гвинеја и Холандија во групата Д на Светското првенство (СП) што ќе се одржи од 4 јануари до 2 февруари 2025 година во Хрватска, Норвешка и Данска.

Ждрепката сакаше избраниците на Кире Лазаров во првата фаза да настапуваат во хрватскиот град Вараждин. Еве ги и другите групи.

А: Германија, Швајцарија, Полска, Чешка

Б: Данска, Тунис, Алжир, Италија

Ц: Австрија, Кувајт, Катар, Франција

Е: Норвешка, САД, Беазил, Португалија

Ф: Шведска, Чиле, Јапонија, Шпанија

Г: Словенија, Куба, Исланд, Зеленортски острови

Х: Хрватска, Бахреин, Аргентина, Египет

 

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО