Хрватот воодушевен од работата на Гвардиола

Хрватот Матео Ковачиќ, кој речиси една година игра за Манчестер сити, вели дека е импресиониран од работата на менаџерот, Пеп Гвардиола.

– Сите работи што ги слушнав за Гвардиола ги видов од прва рака. Навистина сум импресиониран. Мислам дека едноставноста на начинот на изразување е основата на неговиот успех. Гвардиола е методичен, секогаш има план Б или Ц, ако планот А не функционира. Разбирам зошто многу луѓе го сметаат за најдобар во светот, можеби и во историјата на фудбалот, истакнува  Ковачиќ.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО