Хил ја процени можноста Саинц да се пресели во Мерцедес

Шампионот во Формула 1 од 1996 година, Дејмон Хил, верува дека опцијата за поканување на Карлос Саинц, може да биде исклучително успешна за германскиот тим.

– Треба да се ослободат места во многу тимови. Тешко ми е да кажам што мисли Тото Волф за идејата да се покани возач од Ферари – вели Хил.

Саинц ја минува последната сезона со Ферари. Неговото место во 2025 година ќе го заземе Луис Хамилтон.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО