Хари Кејн израмни свое достигнување во кариерата

Хари Кејн одигра уште еден одличен натпревар за Баерн (Минхен) во победата од 2:1 на домашен терен против РБ Лајпциг во 23.коло од Бундеслигата. Англичанецот ги постигна двата гола за својата екипа, израмнувајќи го својот личен максимум за најмногу голови на домашен терен за неговиот тим во една сезона.

Кејн има 17 голови на домашен терен со Баерн Минхен во германското првенство, а сезоната 2016/2017 ја заврши и со исто толку голови на домашен терен за Тотенхем во Премиер лигата. Рекордот на Англичанецот беше постигнат на култниот меч на Баерн против Лајпциг, бидејќи тоа беше 1.000-ти домашен натпревар за Баварците во Бундеслигата, со што стана првиот клуб во историјата на германската врвна лига што ја достигнал оваа бројка.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО