Гвардиола, Тен Хаг и Артета во трка за наградата за најдобар тренер во февруари

Официјалната веб-страница на англиската Премиер лига ги објави имињата на кандидатите за наградата за најдобар тренер во февруари.

За наградата се борат следните тренери: Пеп Гвардиола (Манчестер Сити), Ерик тен Хаг (Манчестер Јунајтед) и Микел Артета (Арсенал). Тимска статистика врз основа на резултатите од натпреварите во Премиер лигата во февруари :

Арсенал: четири победи во четири натпревари (гол разлика +16);

Манчестер Сити: четири победи и нерешено на пет натпревари (гол разлика +6);

Манчестер Јунајтед: три победи и пораз во четири натпревари (гол разлика +4);

Гласањето ќе продолжи до понеделник, 4 март.

Гласовите на навивачите ќе бидат комбинирани со мислењата на група фудбалски стручњаци. Добитникот ќе биде објавен следната недела. Во јануари 2023 година, тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп, беше прогласен за тренер на месецот во Премиер лигата, а напаѓачот на оваа екипа, Диого Жота беше прогласен за најдобар играч.

Во моментов Ливерпул е водечки во англискиот шампионат со 60 бодови по 26 кола. Манчестер Сити е на второто место со само еден бод помалку од Мерсисајдс. Арсенал е на третото место со 58 бодови. Претходно беа познати имињата на претендентите за наградата најдобар фудбалер во Премиер лигата во февруари.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО