Гринвуд побара Хетафе да ја прекине постапката против Белингем

Крилниот напаѓач на Хетафе, Мејсон Гринвуд апелираше до управата на шпанскиот клуб да побара прекин на истрагата за инцидентот што се случи на натпреварот од 20. коло на шпанскиот шампионат (2:0) со Реал Мадрид, кога играчот од средниот ред на мадриѓани, Џуд Белингем наводно го нарекол силувач.

Според изворот, Гринвуд не сака неговиот сонародник да биде казнет. Фудбалерот на Хетафе е целосно свесен дека други играчи периодично ќе се обидуваат да го испровоцираат, потсетувајќи се на неговото апсење поради сомневање за обид за силување и напад на неговата девојка на почетокот на 2022 година.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО