Ѓорческа го подобри пласманот на ВТА листата

Лина Ѓорческа со пласманот во четвртфиналето на турнирот во Анаталија, Турција, успеа да напредува на најновата ВТА ранг листа на најдобрите светски тенисерки.

Со новите девет, таа сега има 319 поени што значеше подобрување за четири позиции и пласман 235-то место. Во конкуренција на двојки Ѓорческа скокна за едно место, на 373-то, со истиот број поени 226.

Што се однесува до Магдалена Стоилковска, таа е една позиција подолу, на 1.212-та со девет поени.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО