Ф1: Албон може да добие втора шанса во Ред Бул

Ѕвездата на Вилијамс во Формула 1 (Ф1), Алекс Албон, може да се активира во екипата на Ред Бул во 2026 година.

Се очекува Мексиканецот Серхио Перез да добие нов едногодишен договор и потоа да си замине. Неговото место би можел да го пополни Алекс кој има ослободителна клаузула во договорот со Вилијамс, но цената е многу висока.

Во истовреме, Кристијан Хорнер ја добива поддршката од тајландските акционери во компанијата, но ќе мора да ја прифати нивната желба Албон да добие втора шанса во тимот.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО