Евролигата ги подели паричните награди – Сумите се симболични

Минатиот викенд заврши сезоната во кошаркарската Евролига. Спектакуларното финале на завршниот турнир во Берлин му пропадна на Панатинаикос. Зелените од Атина, по пауза од 13 години се вратија на европскиот трон.

Евролигата неколку дена по завршниот турнир ги подели наградите за оваа сезона. Наградите се симболични, ако се земе во предвид дека според правилата минималниот буџет на еден клуб не треба да биде помал од седум милиони евра.

Панатинаикос од Евролигата доби 1.750.000 евра. Смешна сума ако се знае дека МВП на завршниот турнир, Костас Слукас има годишна плата од 2.500.000 евра.

Интересно, само Панатинаикос остварил добивка од најмалку еден милион евра, сите останати добиле помалку.

Според текстот на специјализираниот кошаркарски портал „Баскет њуз“, финалистот Реал Мадрид инкасирал 990.000 евра, следуваат Олимпијакос (870.000 евра), Фенербахче (750.000 евра) и Барселона со 640.000 евра.

Парична награда добиваат екипите пласирани до 14.место во регуларниот дел од сезоната. Алба, Асвел, Црвена звезда и Баерн Минхен не добија ниту цент.

Комплетна листа:

1. Панатинаикос 1.750.000 евра

2. Реал Мадрид 990.000 евра

3. Олимпијакос 870.000 евра

4. Фенербахче 750.000 евра

5. Монако 700.000 евра

6. Барселона 640.000 евра

7. Макаби 580.000 евра

8. Басконија 520.000 евра

9. Виртус 460.000 евра

10. Ефес 410.000 евра

11. Партизан 350.000 евра

12. Олимпија Милано 290.000 евра

13. Валенсија 230.000 евра

14. Жалгирис 170.000 евра

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО