Евролига: Џејмс е најдобриот стрелец на сите времиња

Американскиот кошаркар, Мајк Џејмс стана најдобриот стрелец во историјата на Евролигата. Бекот на Монако постигна 4.457 поени во Евролигата и го престигна легендарниот Грк, Василис Спанулис.

Џејмс до рекордната бројка кошеви дојде на натпреварот против Црвена ѕвезда, што го доби Монако со 98:80. Американецот натпреварот го заврши со 20 поени.

Ова е 10-та сезона за Џејмс во елитното европско кошаркарско натпреварување во кое настапуваше за повеќе клубови, за Басконија, Панатинаикос, Армани Милано, ЦСКА Москва и за Монако.

Џејмс има 33 години и може да се очекува дополнително да го подобри рекордот.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО