Емил Рајковиќ во ЦСКА Москва донесе НБА засилување – екс играч на Јокиќ од Денвер

Американскиот кошаркар Вил Бартон потпиша за ЦСКА Москва, објави рускиот клуб кој поради војната во Украина не игра во Евролигата.

Поранешниот член на Денвер Нагетс и соиграч на Никола Јокиќ за прв пат ја напушти татковината и реши да се испроба во Европа.

Во ЦСКА пристигна како слободен играч, бидејќи беше без клуб, а претходната сезона ја заврши во Торонто Репторс.

Бартон најголемиот дел од кариерата го помина во Портланд. Во НБА лигата имаше просек од 11,1 поен и 4,1 скока по натпревар.

Како што е познато тренер на рускиот тим е македонскиот стратег Емил Рајковиќ.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО