Екард се извини за лошиот „твит“

Катрин Геринг-Екард се извини за нејзиниот твит за германската фудбалска репрезентација. Негативна реакција на социјалните мрежи предизвика објавата по натпреварот со Унгарија:

-Овој тим е навистина исклучителен. Замислете да има само бели германски играчи.

Веднаш потоа членот на Зелената партија и потпретседател на Бундестагот го избриша твитот и се извини, наведувајќи ја лошата формулација.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО