Двегодишна суспензија за Габигол

Бразилскиот напаѓач Габриел Барбоса, попознат на фудбалските фанови како Габигол, е суспендиран на две години поради мамење на антидопинг тест.

Тоа значи дека тој ќе биде надвор од теренот до пролетта 2025 година, бидејќи судењето во понеделникот пресуди дека напаѓачот на Фламенго ќе започне да ја отслужува казната од 8 април.

Против него е поднесена кривична пријава за прекршување на процедурата и обид за измама, а има можност да ја обжачи оваа одлука.

Како што пренесуваат бразилските медиуми, Габигол при тестирањето се однесувал непрофесионално, ги игнорирал службениците на антидопинг агенцијата и не ги почитувал пропишаните процедури.

Најпрвин бил суспендиран на четири години бидејќи се обидел да мами за време на тестот, но на крајот доби двегодишна казна.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО