Двајца нови Американци слетаа во Битола

Екипата на КК Пелистер во пресрет на продолжение од сезоната го засили својот ростер со двајца нови интернационалци од САД. Станува збор за Џонил Фугет и Дејшон Најт.

Фухер е роден 1999 година, потекнува од Денвер Колорадо, и игра на позицијата Плејмејкер. Во својата колеџ кариера настапуваше две сезони за Вест Тексас, па направи трансфер во УЦЦС каде што во својата последна сезона 2022/23 ги одигра сите натпревари како стартер и запишуваше по 15.3 поени, 5 скокови и 3.8 асистенции, а беше и најдобар во тимот по украдени топки, со 35.

По завршувањето на колеџ кариерата, Фугет потпиша за Бугарскиот прволигаш Спартак од Плевен за кој што настапуваше во домашното првенство, и во Европската ЕНБЛ лига

За Спартак играше во просек по 22 минути и забележуваше по 13 поени со одличен процент за 3 од 38%

По заминувањето на Бернард во Словенското Првенство, празнината во ростерот ќе ја пополне друг Американски интернационалец со искуство во АБА2 лигата – Дејшон Најт

Роден е во 1991ва година во Балтимор, висок е 185цм и игра на позицијата 1.

Кариерата ја започна на колеџот Илиноис Стејт, каде што во просек играше по 30 минути и запишуваше по 14 поени, 2.3 асистенции, 1 украдена топка и 4 скокови.

Има разноврсна интернационална кариера со настапи во Турската, Новозеландската, Израелската, Бугарската и Босанската лига. Во АБА2 лигата има богато искуство со добро познатиот Босански тим Широки, па веруваме дека тоа искуство ќе го пренесе и на нашите соиграчи во борба за што подобар пласман во регионалното првенство.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО