Де ла Фуенте ги затвори тренинзите на Шпанија за јавноста

Селекторот на шпанската репрезентација Луис де ла Фуенте одлучи да ги затвори тренинзите на тимот за медиумите во пресрет на натпреварот од 2. коло од групната фаза на ЕП 2024 со Италија, кој ќе се одигра на 20 јуни, објави „АС“.

Според изворот, најверојатно Де ла Фуенте го затворил тренажниот процес на шпанската репрезентација за да ја сокрие физичката подготвеност на напаѓачот Алваро Мората, дефанзивниот играч за врска Родри и централниот дефанзивец Ајмерик Лапорт.

Мората и Родри почувствуваа непријатност на натпреварот од 1. коло од групната фаза на ЕП 2024 со Хрватска (3:0).

Да потсетиме, натпреварот помеѓу Шпанија и Италија ќе се одигра на стадионот „Велтинс Арена“ во Гелзенкирхен со почеток во 21:00 часот на 20 јуни (четврток).

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО