Даниеле Де Роси: Малите нешта ја прават разликата во натпреварите со толку силен противник

Тренерот на Рома – Даниеле Де Роси го коментираше поразот од Баер Леверкузен со 0:2 во првиот натпревар од 1/2-финалето на Лига Европа.

-Видовме од нашиот сопствен пример колку е силен Баер Леверкузен. Во првото полувреме игравме во стилот што треба и се справувавме со нивните контранапади. Понекогаш малите нешта се тие што ја прават разликата. Не успеавме самите да ги искористиме шансите, а кога тие ќе поведат тешко е да се игра против таков тим. Разбираме дека во реваншот треба да направиме подвиг за да излеземе и да победиме со 2:0 на стадионот на тим кој никогаш не загубил. Ќе треба повеќе да напаѓаме, прикажувајќи игра слична на онаа во првото полувреме. Можеби ќе биде можно да се постигне гол и тогаш сè може да се промени. Дефинитивно ќе играме до последната минута, како и сега, кога можевме да постигнеме гол во судиското надополнување и да го направиме резултатот 1:2, изјави Де Роси. Реваншот ќе се игра во Леверкузен на 9 мај.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО