Челзи не се откажува од Жил Кунде

Премиерлигашот Челзи повторно ќе се обиде да го ангажира дефанзивецот на Барселона Жил Кунде, објавија медиумите на Островор. Да потсетиме, Челзи пред да се пресели во каталонскиот клуб го ловел одбранбениот играч, но не успеале да ги надмудрат од Барселона во борбата за добивање на Французинот.

Според изворот, раководството на Челзи ќе направи нови обиди да го ангажираат Кунде во претстојниот летен преоден рок. Лондонските скаути биле на првиот натпревар од 1/8 финалето на Лигата на шампионите со Наполи, каде ја следеле играта на 25-годишниот фудбалер.

Кунде се пресели во Барселона од Севиља во летото 2022 година за 50 милиони евра.Оваа сезона дефанзивецот учествуваше на 32 натпревари на Барселона на сите турнири, на кои постигна два гола и една асистенција. Актуелниот договор на играчот со шпанскиот клуб трае до летото 2027 година. Според информациите дадени на авторитетниот интернет портал Трансфермаркт, пазарната вредност на фудбалерот е 60 милиони евра. Претходно се дозна дека Барселона е отворена за продажба на Кунде.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО