Челси го декласира Вест Хем, Ливерпул убедлив против Тотенхем

Ливерпул и Челси забележаа убедливи победи во 36.коло, а Брајтон минимално ја победи Астон Вила.

Ливерпул одигра брилијантно во поголемиот дел од натпреварот. Поведе во 16. минута, кога Гакпо го проигра Салах, а Египќанецот го постигна својот 18. гол сезонава во Премиер лигата.

Кон крајот на првото полувреме „црвените“ го удвоија водството, со голот на капитенот Робертсон.

Ливерпул, во ист ритам продолжи и во вториот дел, Гакпо погоди во 50.минута, а потоа и Харви Елиот.

Во тој момент тимот на Јирген Клоп застана, а гостите од Лондо го искорситија да изборат чесен пораз. По гол постигнаа Ришарлисон и Сон.

Челси во градското дерби го декласира Вест Хем со 5:0. Дуелот беше решен во првиот дел кога „сините“ постигнаа три гола преку Палмер, Галагер и Мадуеке. Во вториот дел Џексон со два гола стави точка на натпреварот.

Ова е најубедлибата победа на Челси во историјата на меѓусебните дуели со Вест Хем.

Брајтон славеше победа над Астон Вила со голот на Жоао Педро.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО