Чави е на списокот на желби на Ајакс Амстердам

Тренерот на шпанска Барселона, Чави е на списокот со кандидати за слична позиција во Ајакс Амстердам, пренесува шпанскиот „Спорт.ес“. Според изворот, клубот од Амстердам го цени искуството на Чави како поранешен играч и фактот дека тој работи со многу млади играчи во Барселона.

Пред се, ја ценат кандидатурата на Чави поради неговата желба да ја поседува топката. Да потсетиме, Чави кон крајот на јануари годинава објави дека на крајот од сезоната ќе ја напушти тренерската функција во Барселона. За возврат, раководството на клубот постојано изјавува дека сака да го задржи шпанскиот специјалист во таборот на својата екипа. Чави ги води Каталонците од ноември 2021 година.

Во моментов, на чело на каталонскиот клуб, Чави има освоено два трофеи: Шпанското првенство во сезоната 2022/2023 и шпанскиот Суперкуп во истата година.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО