Category: Uncategorized

Клоп за она што ќе им биде најпотребно да го победат Наполи и да ја минат групата во ЛШ

Пред мечот Ливерпул – Наполи во 6. одлучувачко коло во ЛШ, Јирген Клоп порача што точно ќе им треба на „црвените“ за да дојдат до посакуваниот пласман во осминафиналето. Ливерпул утревечер го пречекува Наполи во доста интересниот меч, кој сигурно ќе биде најинтересен за фудбалската јавност, па Германецот порача што очекува и што треба да […]

(ФОТО) Зарем може да се споредат: Слободните удари на Меси и Роналдо…

Лионел Меси последните години стана вистински доктор за изведување слободни удари и на секој голман му се темни пред очи кога неговите соиграчи ќе направат прекршок на околу 20-30 метри од голот. Дури, Аргентинецот подобро изведува слободни удари, отколку пенали. Само оваа година тој погодил 10 такви удари од кои последните два на дербито против […]

Сениорките, младинките и кадетките на ЖКК „Бадел 1862“ имаа победнички викенд

Изминатиов викенд сениорките, младинките и кадетките на ЖКК „Бадел 1862“ убедливо ги победија противниците. Успешниот победнички викенд за клубот од Кисела Вода започна со триумф на сениорките на гостински терен во СРЦ „Кале“, каде на дерби натпреварот помеѓу двете непоразени екипи од првата женска кошаркарска лига ЖКК „Бадел 1862“ и „Вардар“, „жолто – сините“ извојува […]

Стигна потврда – „граѓаните“ жестоко ослабени во дербито

Утре со почеток до 18:30 часот на програмата е дуелот од 16. коло во Премиер лигата помеѓу Челзи и Манчестер Сити. „Граѓаните“ оваа сезона се уште не знаат за пораз, додека „сините“ забележаа два порази во послените три кола. Овој дуел е од големо значење за двете екипа, но Сити ќе влезе без своите два […]

Кој ако не тој – Мбапе ја доби наградата

Младиот Французин од редовите на ПСЖ, Килиан Мбапе на гала-церемонијата на „Франс Фудбал“ во Париз беше прогласен и ја  доби наградата за најдобар млад фудбалер – популарната  „Копа“. Élu par les anciens vainqueurs du Ballon d’Or, @KMbappe est le tout premier vainqueur du #KopaTrophy! #ballondor pic.twitter.com/PgY7yqJtwY — la chaine L'Équipe (@lachainelequipe) December 3, 2018 Овој […]

Утре кошаркарите на „Ангели“ од Кисела Вода ќе играат на домашен терен

Љубителите на спортот утре во Кисела Вода ќе имаат можност да проследат два кошаркарски натпревари, на кои сениорите и младинците на „Ангели“ ќе играат за првите места на табелата. Во спортската сала „Независна Македонија“, со почеток во 18:15 часот во рамки на втората кошаркарска лига сениорите ќе играат за првото место на табелата против КК […]

(ВИДЕО) Лекција за контранапад: Тројца играчи за 13 секунди од гол до гол, Реал губи од Еибар

Добро започна Сантијаго Солари на клупата на Реал – четири натпревари и четири лесни победи, но денеска на „Ипура“, на еден од најмалите стадиони во Шпанија, мечот започна лошо за европскиот шампион. По само 15 минути игра, домашниот Еибар дојде до предност и тоа по една фуриозна контра која ја реализираа тројца играчи. Акцијата стартуваше […]

ФОТО: Роналдо и друштвото следната сезона ќе имат лепотица од дрес

Денес на социјалните мрежи протекоа новите дресови на Јувентус кои фудбалерите на „старата дама“ ќе ги носат следната сезона. Во овие дресови Кристијано Роналдо и друштвото ќе игра сезоната 2019/2020, а на прв поглед станува збор за едноставни и воедно убави дресови. Juventus' leaked kit for the 2019-20 season. Thoughts? ⚫️⚪️🤔 [Via @La_Bianconera] pic.twitter.com/yMmjofdvq1 — […]

(ФОТО) Циркус во Лондон: Жена заспа на мечот на Ѓоковиќ и Андерсон

Новак Ѓоковиќ помина лесно преку Кевин Андерсон за пласман во полуфиналето на завршниот Мастерс во Лондон, а мечот не ги оправда очекувањата и не понуди никаква возбуда. Можеби поради тоа една жена заспа на трибините и тоа не лабаво, туку во длабок сон што може да се види од нејзиниот израз на лицето. Match a […]

Годин е јунакот на Атлетико Мадрид, погоди во судиското продолжение

Екипата на Атлетико Мадрид успеа да слави победа во дербиот од 12.коло од Ла Лига против Атлетик Билбао со 3:2 со голот на Уругваецот Дуего Годин во судиското надополнување (90+1 минута). Претходно гостите од Билбао имаа во два наврати водство од еден гол, а Атлетико успеваше да изедначува. Гостите поведоа со голот на Вилијанс во […]