КОШАРКА

Кратко траеше рекордот на Кари: Харден е најплатен во историјата на кошарката

Бекот на Хјустон Рокитс, Џејмс Харден од синоќа е најплатен кошаркар на светот откако договори четиригодишна плата за 228 милиони долари. Тој имаше уште две години од претходниот договор вреден 59 милиони долари, а продолужвањето на уште четири вреди уште...

Европскиот шампион работи на трансфер полето – Антиќ доби нов соиграч

Шампионот на Турција и Евролигата, тимот на Фенербахче, успеа да ангажира ново засилување за идната сезона. Откако потпишаа со Синан Гулер, турскиот шампион донесе уште едно засилување за следната сезона, станува збор за италијанскиот кошаркар Николо Мели. Мели во европскиот шампион...

Дивац во Сакраменто Кингс го донесе летечкиот ветеран од НБА

Генералниот менаџер на Сакраменто Кингс, Владе Дивац, од ден во ден продолжува од сите страни да го засилува ростерот на „кралевите“ за претстојната сезона во НБА. По одличниот избор на неодамнешниот драфт, односно со доаѓањето на Зек Рендолф и Џорџ...

Перо е секогаш тука: Можно е пак да заигра за Македонија, но има и...

Македонскиот интернационалец и член на турскиот клуб Фенербахче, Перо Антиќ, повторно би бил на располагање за настапи во репрезентацијата, доколку добие повик од селекторот. Антиќ наводно бил подготвен да го облече дресот на кошаркарската репрезентација во претстојните квалификации за Светското...

МЗТ се насочува кон македонските кошаркари: Двајца младински репрезентативци го засилија шампионот

Актуелните младински кошаркарски репрезентативци, Михајло Митев (19 год, 191 см.) и Ранко Мамузиќ (19 год, 203 см.), од денеска се нови членови на МЗТ Скопје, откако потпишаа тригодишна верност со шесткратниот шампион на Македонија. Станува збор за двоец кој дефинитивно...

Најстариот играч во НБА ќе игра за Сакраменто

Осумкратниот ол-стар играч и еден од најатрактивните кошаркари во историјата Винс Картер нема да се пензионира и на 40 години. Ноќеска тој потпиша договор со Сакраменто Кингс и тоа како слободен играч откако истече неговиот договор со Мемфис. Иако е...

Бомба од Америка: Потврден трансферот на Теодосиќ во Лос Анџелес

Нема повеќе дилеми, Милош Теодосиќ, играчот кој веќе неколку сезони фановите го гледаа како играч во НБА, конечно тоа и се оствари, од оваа сезона, Теодосиќ ќе игра за екипата на ЛА Клиперс под раководство на Док Риверс. Од Америка...

Пристигна “македонскиот” Џордан

Плејмејкерот на Банвит, Џордан Теодор денеска пристигна во Скопје и треба да се приклучи на македонската кошаркарска репрезентација. Во текот на денешниот ден тој треба да го добие македонскиот пасош со што официјално ќе стане жител на нашата земја и...

Слукас тврди дека знае точно каде Богдановиќ ќе премине во НБА

Коашаркарот на Фенербахче, Костас Слукас, низ медиуми ја потврди веста дека неговиот соиграч Богдан Богдановиќ, кариерата ја продолжува во НБА лигата. „Сите прашуваат за Богдан, можеби ова е последен пат да сме соиграчи. За овие две години, тој и јас...

Голден Стејт пред ангажман на уште еден одличен шутер за идната сезона

Како што стојат работите овој момент во НБА лигата, Голден Стејт Вориорс ќе добијат уште еден извонреден шутер за следната сезона. Станува збор за Ник Јанг, познат во НБА лигата како Swaggy P, кој прифатил наводно да потпише едногодишен договор...
SEAT

DUSTER
SEAT

MEGASPORT

Gastrogard
SEAT
GoodNature

NISAN
totalTV
Avtomakedonija

totalTV