КОШАРКА - страница 24

Басконија го доби Макаби – Болдвин направи скандал со судијата во финишот

Тимот на Басконија успеа да го совлада составот на Макаби (92:82), во рамки на 25. коло од Евролигата, а моментот кој го одбележа натпреварот се случи...

Јончевски го објави поширокиот список на кошаркари за квалификациите за ЕП

Селекторот на машката сениорска репрезентација, Александар Јончевски, го објави поширокиот список на кошаркари кои ќе конкурираат за место во национал...

Ефес го отпушти Ердем Џан

Кошаркарскиот клуб Ефес се раздели со тренерот Ердем Џан. Џан (43) доби отказ по третиот последователен пораз во последните пет дена. По поразот од...

Партизан се држеше против Монако, а потоа доживеа тежок пораз

Монако и белградски Партизан вечерва одиграа многу квалитетен натпревар во рамките на 24. коло од Евролигата. Како и на претходните неколку натпрев...

Марк Гасол ја заврши кариерата

Еден од најдобрите шпански кошаркари во изминатите две децении, Марк Гасол (39) објави дека ставил точка на професионалната кариера. Оваа одлука ја...

Шек: Сакам да инвестирам во НБА и Формула 1

Легендарниот кошаркар Шекил О'Нил не ги крие своите планови поврзани со инвестирањето во спортот. Еден од најдобрите играчи во историјата на кошарк...

Рондо, поранешниот НБА кошаркар, уапсен за поседување оружје и дрога

Поранешниот НБА кошаркар, Раџон Рондо (37) бил уапсен минатиот викенд во Индијана. Според пишувањето на американските медиуми, тој бил обвинет за неле...

(ВИДЕО) НБА не памети вакво нешто: Лука Дончиќ со ново рекордно постигнување

Словенецот Лука Дончиќ постигна 45 поени, плус девет скока и 15 асистенции на мечот Далас маверикс - Орландо меџик, 131:129. Дончиќ шутираше 12/23 од ...

Емил Рајковиќ во ЦСКА Москва донесе НБА засилување – екс играч на Јокиќ од Денвер

Американскиот кошаркар Вил Бартон потпиша за ЦСКА Москва, објави рускиот клуб кој поради војната во Украина не игра во Евролигата. Поранешниот член...

Адам Силвер останува НБА комесар до крајот на деценијата!

Адам Силвер, комесарот на НБА лигата, е пред продолжувањето на договорот и ќе остане на функцијата до крајот на деценијата, според пишувањето на ЕСПН....
НАЈНОВО