Category: ФУДБАЛ

Барселона, Реал Мадрид и Јувентус објавија продолжување на Суперлигата

Барселона, Јувентус и Реал Мадрид немаат намера да се откажат од идејата за креирање на фудбалската Суперлига. Овие три великани на европскиот фудбал останаа единствените клубови кои ја задржаа идејата за создавање на Суперлигата во која би играле најпопуларните клубови во Европа. УЕФА успеа да ја добие првата битка и ги убеди останатите клубови да […]

(ВИДЕО) Халанд облече опрема на премиерлигашот, па делеше автограми

Напаѓачот на Борусија Дортмунд, Ерлинг Халанд, уште еднаш се поврзува со напуштање на германскиот гигант ова лето. Одличниот 21-годишен напаѓач е мета на лондонски Челси, кој наводно е подготвен да издвои дури 175 милиони евра за неговите услуги. Сепак, засега нема конкретни промени во потенцијалниот трансфер и сигурно е дека Халанд ќе го носи дресот […]

(ВИДЕО) Емотивно беше денес во Мадрид: Заминување по 10 години не е нималку лесно

Реал Мадрид летово остана без уште едно важнa алка во тимот. Францускиот фудбалер Рафаел Варан се согласи на трансфер во Манчестер Јунајтед и наскоро ќе биде претставен како нов член на „црвените ѓаволи“ од Олд Трафорд. Raphaël Varane’s Real Madrid farewell via @RealGomezRMpic.twitter.com/OTIRZX0c39 — utdreport (@utdreport) July 30, 2021 Варан денеска за последен пат го […]

Македонецот Андоновски го однесе САД во борба за медал

Женската фудбалска репрезентација на Соединетите Американски Држави (САД) чиј селектор е Македонецот Влатко Андоновски ќе игра во полуфиналето на Олимписките игри во Токио. По пеналот, САД ја совлада Холандија со 4: 2. Во регуларниот дел беше 2: 2 (1: 2). Холандија поведе со голот на Мидеме од 18.минута, но Американците свртеа со головите на Муис […]

Доста беа заминувања: Реал Мадрид ќе го продолжи договорот со својата ѕвезда

Карим Бензема ќе го продолжи договорот со Реал Мадрид до крајот на јуни 2023 година, пренесуваат медиумите во Шпанија, повикувајќи се на новинарот Мелхор Руиз. Искусниот напаѓач влезе во последната година од договорот со кралскиот клуб, а неговата судбина се шпекулира со месеци, дали ќе замине или ќе остане на „Сантијаго Бернабеу“. По заминувањето на […]

Сериозен удар за Манчестер Јунајтед: Рашфорд сепак оди на операција, познато колку ќе паузира

Манчестер Јунајтед одлучи,сепак го испраќаат напаѓачот Маркус Рашфорд на операција на рамото. На „Олд Трафорд“ беше одлучено дека ова е најдобро, и за играчот и за клубот. Според првичните проценки, англискиот репрезентативец ќе паузира до три месеци. Тој верува дека би можел да игра во октомври, но сигурно е дека би ги пропушти првите 11 […]

Реал Мадрид мора да се освежи: На убедување од Анчелоти, Реал прави два трансфери?

Со Килиан Мбапе ситуацијата останува неизвесна, па сега Реал Мадрид, веројатно на наговарање од тренерот Карло Анчелоти, ќе се сврте кон друга трансфер цел. Се верува дека Анчелоти и Перез разговараат околу можноста да биде откупен Ришарлисон од Евертон, бразилскиот ас кој е се подобар, како во Евертон, така и во репрезентацијата на Бразил. Исто […]

Фудбалерот кој го сакаше и Јунајтед, сега Рио го советува Ливерпул да го купи

Рио Фердинанд кој е легенда на Манчестер Јунајтед, сега им препорачува фудбалер на Ливерпул, директниот ривал на неговиот поранешен клуб. Поранешниот англиски репрезентативец верува дека Ливерпул треба да се обиде да го победи Манчестер Сити во битка за потписот на Џек Грилиш од Астон Вила. За да биде целата работа интересна, за овој фудбалер е […]

Ужас во Јунајтед – деветмина позитивни на корона!

Манчестер Јунајтед го откажа планираниот тест против Престон што требаше да се игра утре поради девет позитивни случаи на корона во екипата. Фудбалерите биле присутни во тренинг центарот вчера утро и нормално го одработиле тренингот, но подоцна, околу 14 часот стигнале резултатите од последните тестови. Играчите се изолирани, а од превентивни причини остатокот од екипата […]

Сити тргнува во напад за „најталентираниот Англичанец кој игра фудбал“

Она што долго се најавуваше, денеска доби официјална потврда откако англиските медиуми објавија дека Манчестер Сити почнал преговори со Астон Вила околу трансферот на Џек Грилиш. Покрај Хари Кејн, одличниот играч од средниот ред е најголема желба на Пеп Гвардиола во овој преоден рок, но за да ја исполни неговата желба, Сити ќе мора да […]