Бањаја ја отвори новата Мото ГП сезона со победа во Катар

Италијанскиот мотоциклист Франческо Бањаја победи на премиерната сезонска трка во новиот Мото ГП шампионат. На патеката „Лусаил“, Бањаја со своето Дукати успеа да триумфира со вкупно време од 39:34.869 минути, кој многумина го окарактеризира како шампионско возење!

Ова беше 18-та победа во кариерата за Бањаја во најсилната конкуренција.

Бред Биндер го заврши натпреварувањето во Катар на второто место, додека Мартин кој тргна од пол-позицијата на крајот се искачи на третото место на подиумот.

Големо внимание привлече и дебито на Марк Маркез, поранешниот светски шампион кој првата трка во кариерата ја возеше со Дукати и на крајот го освои четвртото место.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО