Баерн одговори на прашањето за иднината на Леон Горецка во клубот

Спортскиот директор на Баерн, Макс Еберл, зборуваше за иднината на 29-годишниот централен играч за врска Леон Горецки во клубот од Минхен.

– Леон е врвен играч и јас го ценам исклучително, како и неговата кондиција и дисциплина. Леон е важен дел од Баерн.

Сепак, врз формирањето на составот влијае одлуката на тренерот. Непобитен факт е дека Леон е играч на германската репрезентација и може да игра важна улога во Баерн, изјави Еберл.

Сезонава Горецка учествуваше на 31 натпревар во сите натпреварувања, на кои постигна четири гола и девет асистенции. Актуелниот договор на играчот со клубот трае до летото 2026 година. Според информациите објавени на порталот Трансфермаркт, пазарната вредност на фудбалерот е 30 милиони евра.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО