Баерн Минхен заинтересиран за играч на Баер Леверкузен

Баерн Минхен е заинтересиран да го купи десниот бек на Баер Леверкузен, Џереми Фримпонг, објави „Спорт Билд“.

Според истиот извор, и самиот холандски фудбалер е склон да ги напушти „фармацевтите“ ова лето. Неговиот актуелен договор вклучува клаузула за ослободување од 40 милиони евра. Сепак, во моментов нема преговори меѓу двете страни, бидејќи Баерн сака да одлучи за нов тренер на тимот пред да продолжи кон комплетирање на составот.

Да потсетиме, оваа сезона Фримпонг учествуваше на 44 натпревари на сите турнири, на кои постигна 14 голови и 12 асистенции. Актуелниот договор на играчот со клубот е до летото 2028 година, а вредноста на фудбалерот е 50 милиони евра.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО