Алегри: Италија има добри екипи во европските купови

Тренерот на фудбалерите на Јувентус, Масимилијамо Алегри, признава дека Серија „А“ заостанува со квалитетот во однос на другите европски лиги пред се во Англија, Германија и Шпанија.

– Мора да бидеме оптимисти. Серија А можеби е инфериорна во однос на другите лиги, но Рома, Интер и Фиорентина во претходната стигнаа до европско финале – потенцира тренерот на „старата дама“.

– Во сезонава можеби ќе имаме еден или два тима во полуфиналето Лига Европа плус Фиорентина во Конференциската лига. И тоа е добро – изјави тренерот на Јувентус.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО