(ВИДЕО) Најлошата светска репрезентација 20 години не знае за победа!

Сан Марино не успеа да ја прекине неверојатната серија од 138 натпревари без победа. Вчера во пријателскиот натпревар Сан Марино загуби дома од Свети Китс и Невис, репрезентацијата на малата земја од Карибите, со 1:3.

Единствената победа на 202-та меѓународни натпревари (загуби на 193) Сан Марино ја прокнижи против Лихтенштајн, (1:0) во април 2004 година, пред речиси 20 години.

Сан Марино е последната, 210-та репрезентација на ранг листата на ФИФА, а Сент Китс и Невис на 147. место.

Охрабрувачки за Сан Марино, селекцијата во која поголемиот број фудбалери се аматери, е што постигна гол на рекордниот четврти последователен натпревар!

Најлошата светска репрезентација постигна гол против Данска (1:2), Казахстан (1:3) и Финска (1:2) во квалификациите за Европското првенство (ЕП).

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО