(Видео) Болоња на чекор до пласман во ЛШ

Фудбалерите на Болоња забележаа многу важна победа на стадионот „Диего Армандо Марадона“ во Неапол.

Болоња го победи Наполи со 2:0.

Избраниците на Тиаго Мота, победникот го решија во раната фаза од натпреварот. Најпрво Ендој погоди во деветтата минута, а три минути подцна предноста ја зголеми Пош.

Наполи можеше да ја намали предноста на гостите во 21. минута, но Матео Политано промаши пенал.

Болоња со 18. победа во сезоната дојде на чекор до пласман во Лигата на шампионите, прв во клупската историја.

Во следното коло Болоња ќе го пречека Јувентус.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ





НАЈНОВО