Ван де Бeк се враќа во Јунајтед, но заминува на лето

Ајнтрахт Франкфурт реши да не ја активира клаузулата за позајмица на Дони ван де Бeк.

Холанѓанецот во јануари беше испратен на позајмица во германски клуб, но и таму не се прослави.

Ајнтрахт имаше опција да плати вкупно 14 милиони евра со бонуси во јуни за Холанѓанецот трајно да стане нивен член.

Сепак, како што пренесува познатиот италијански новинар Фабрицио Романо, Ајнтрахт веќе одлучил да го врати во неговиот матичен клуб.

Едноставно е нејасно што се случи со поранешниот играч на Ајакс, кој дојде во Манчестер Јунајтед во 2020 година, во последните четири години.

Оттогаш одигра само 62 натпревари за англискиот клуб и постигна два гола со две асистенции.

Во февруари 2022 година и тој замина на кратка позајмица во Евертон, но и таму немаше голем успех.

Тој има договор со Јунајтед до јуни 2025 година, но сепак се очекува да го напушти „Олд Трафорд“.

Како еден од заинтересираните се споменуваше неговиот поранешен клуб Ајакс, па не е нереална опција да се врати во Холандија.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО