Спектакл во „Олд Фирм“, шест гола и реми меѓу Ренџерс и Селтик

Фудбалерите на Селтик и Ренџерс ремизираа (3:3) во мечот „за инфаркт“, одигран во рамките на 33. коло на шкотската Премиерлига.

Селтик рано поведе со голот на Маеда во првата минута. Напаѓачот на зелените со многу среќа ја затресе мрежат. Истиот играч можеше да го удвои водството во 26. минута, но и неговиот и ударот на Хатете го одбрани Џек Батланд само неколку секунди подоцна.

Селтикс не опстана од напаѓачката игра. Тимот на Брендан Роџерс, вВо 34. минута доби пенал. Голдсон играше со рака во сопствениот шеснаесетник, а О’Рајли беше сигурен изведувач на најстрогата казна.

Во 51.минута Силва падна во шеснаесетникот на гостите. Главниот судија првично го казни Португалецот со жолт картон, убеден дека напаѓачот симулира, но по проверката на ВАР, судијата ја смени првичната одлука. За Ренџерс беше досуден пенал, кој Таверние го претвори во гол во 55. минута.

Во 86. минута Сима постигна гол за 2:2. Само 70 секунди подоцна Селтик повторно поведе, голот го постигна поранешниот напаѓач на Норвич Адам Ајда и донесе голема радост за гостите. Сепак тука не беше крајот, во 93.минута Матондо со спектакуларна „кифла“ ги постави конечните 3:3.

На бодот повеќе му се радуваат фидбалерите на Ренџерс, бидејќи со натпревар помалку имаат само бод помалку од лидерот Селтик и се многу блиску до освојување на титулата.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО