Словакот Шранц го подобри рекордот на Христо Стоичков 

Словакот Иван Шранц е вториот играч кој постигнал гол во првите два натпревари на УЕФА ЕУРО 2024 по Германецот Џамал Мусиала.

Со 30 години и 282 дена, тој е и најстариот играч кој дебитирал на континенталното натпреварување, пред Бугаринот Христо Стоичков, кој беше 156 дена помлад кога го постигна овој подвиг во 1996 година.

Легендата на бугарскиот фудбал беше прецизен во победата од 1:0 над Романија и во ремито 1:1 против Шпанија, а потоа погоди во третиот натпревар од групата со Франција (1:3).

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО