Скандал во соблекувална: Тренерот доби отказ заради љубовна врска со фудбалерка!

Вили Кирк (45), менаџерот на женската екипа на Лестер, доби отказ откако внатрешната истрага покажала дека го прекршил кодексот на однесување. Британските медиуми објавија дека Кирк е под истрага за наводна врска со фудбалерка.

Кирк првично беше суспендиран, сега и отпуштен, со што заврши неговиот двегодишен ангажман во клубот.

– По обемен, внатрешен дисциплински процес и почитување на индивидуалната приватност, утврдено е дека Вили го прекршил кодексот на однесување на тимот „воспоставен и имплементиран“ пред сезоната 2023/24, до степен што ја прави неговата позиција неодржлива, соопштија од клубот.

Зошто односите играч-тренер во женскиот фудбал се проблем? Односите играч – тренер не се нелегални, се’ додека не се вклучени малолетници.

Кодексите на однесување меѓу играчите и менаџерите се услов за клубовите да добијат лиценца за настап во Лигата и секој клуб мора да има човек за „заштита“.

Личните односи меѓу играчите и тренерите во женскиот фудбал беа критикувани поради потенцијално создавање дисбаланс во тимот. Селекторот на Англија, Сарина Вигман таквите односи ги опиша како „многу несоодветни“ и „нездрави“!

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО