По разделбата со Иванишевиќ – ова е ставот на Ѓоковиќ за тоа кој ќе биде неговиот иден тренер

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ, нема некои нови информации околу тоа кој може да биде неговиот следен тренер.

Како што е познато веќе, тој се раздели со хрватскиот тренер и некогашен шампион од Вимблдон, Горан Иванишевиќ.

– Уште немам јасна идеја кој би можел да биде тој мој следен тренер, односно дали воопшто ќе има некој, порача Ѓоковиќ.

Соработката помеѓу Ѓоковиќ и Горан Иванишевиќ траеше скоро пет години. Минатите 5 години, Новак Ѓоковиќ успеа да освои 12 гренд слем титули (девет додека Иванишевиќ беше главен тренер, а уште три кога тој беше член на стручниот штаб, за вкупно 24, што секако го прави Ѓоковиќ, еден од најдобрите на сите времиња.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО