Синот на летонската премиерка потпиша за хрватски Динамо

Хрватски Динамо во кадетскиот тим го додаде летонскиот фудбалер Матис Силинш (17). Станува збор за стандарден латвиски репрезентативец до 17 години, кој потпиша договор во петокот. Новиот играч на Динамо е син на актуелната латвиска премиерка Евика Силина, кој дојде на власт во таа земја пред една година.

-Голема благодарност до сите во Мете за прекрасните 11 години поминати заедно, не можев да се замислам на друго место. Во овој клуб пораснав како фудбалер и како личност, благодарен сум на сите за тоа. Овде тренирав под водство на многу тренери, им благодарам на сите за соработката, за се што ме научија

Ми беше дадена голема можност да напредувам во Динамо, сигурен сум дека во новиот клуб ќе ги остварам моите одамна поставени цели. Им благодарам на моите соиграчи, тренери и луѓето од клубот за времето што го поминавме заедно на теренот и надвор од него, изјави Силинш по заминувањето од летонскиот клуб Мете.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО