Симеоне: Борусија беше супериорна над нас, кога губиш мора да му честиташ на противникот

Тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне не успеа да го одведе тимот во полуфиналето на Лигата на шампионите. Атлетико беше елиминиран од Борусија Дортмунд откако загубија со 2:4 во Германија, а Симеоне како главна причина за конечниот резултат ја посочи ефикасноста на Борусија Дортмунд.

– До крајот се трудевме да ја оствариме нашата цел, иако натпреварот не се развиваше како што посакувавме. Борусија добро реагираше откако израмнивме. Домашните победија бидејќи беа понаметливи во шеснаесетникот“, прокоментира Симеоне.

– Борусија поведе од нивната прва чиста шанса, а ние ја пропуштивме нашата шанса. И на крајот нашиот противник ги искористи единствените ситуации пред нашиот гол. При 2:2 направија два опасни напади кои завршија со голови. Се трудевме многу, направивме се што беше во наша моќ, но не успеавме, изјави Симеоне.

– Бевме блиску и можевме да го израмниме вкупниот резултат, но Борусија беше супериорна над нас. Кога губиш, мора да му честиташ на другиот тим, заврши Диего Симеоне.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО