Швјонтек вторпат по ред ја одбрани титулата на Ролан Гарос

Полската тенисерка Ига Швјонтек вторпат по ред ја одбрани титулата на Ролан  Гарос.

Број еден на ВТА-листата го победи Јасмин Паолини со 6:2, 6:1 во финалето кое траеше само една минута подолго од еден час, трета титула во низа и вкупно четврта.

Со тоа ги престигна играчите како Серена Вилијамс и Моника Селеш, а Џастин Енан ја израмни. Воедно таа направи уште еден чекор кон седумте титули на Крис Еверт во Париз. Со 23 години и осум дена, најмладиот кој освоил четири трофеи на Ролан Гарос.

Кога во второто коло ја совлада Наоми Осака, се беше полесно за Швјонтек, која ѝ падна сет на единствената Јапонка на целиот турнир. Таа ја потврди доминацијата во мечот за титулата против Италијанецот, против кого ја забележа 21-та победа во низа на француска земјена подлога.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО