Федерико Киеза сака да си замине од Јувентус

Напаѓачот на Јувентус и Италија, Федерико Киеза сака што поскоро да го напушти клубот од Торино, објави „Калчомеркато“.

Според информациите, фудбалерот не мислел дека управата на клубот се однесувала соодветно кон него. Неговата желба за зголемување на платата во новиот договор не беше исполнета, бидејќи му беше понудено многу помалку отколку што се надеваше. Во исто време, Киеза мислеше дека клупските челници се однесуваат со друг играч од тимот – Адриен Рабиот – на сосема поинаков начин.

Претходно имаше информации дека сериозен интерес за Киеза покажала Рома. Клубот од Рим е подготвен да ги плати 40-те милиони евра што ги бара Јувентус за играчот. Преговорите меѓу двата клуба продолжуваат.

Минатата сезона Федерико Киеза одигра 37 натпревари за Јувентус во сите натпреварувања, постигнувајќи 10 голови и 3 асистенции. Напаѓачот беше донесен во Јувентус од Фиорентина во јули 2022 година. За него беа платени 44,6 милиони евра. Договорот на Киеза со Јувентус е до летото 2025 година.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО