Што стори Фернандо: Шпанецот со „лудиот танц“ надвор од патеката, ја повреди српската тенисерка

Aвстралиската тенисерка со српско потекло, Јелена Докиќ, доживеа бизарна повреда за време на денешните квалификации во Австралија.

Кога Фернандо Алонсо излета од патеката, земјата се распрсна на сите страни кон навивачи, а едно од ситните камчиња ја погодиле тенисерката во око, па веднаш морала да добие лекарска помош.

– Кога одите на викенд и сакате да гледате Ф1, а автомобил излета пред вас, тогаш некое од камчињата можат да завршат во вашето лице. Фернандо Алонсо излета од патеката и дел од камчињата летаа на сите страни, едно заврши во моето десно око. Морав да се лекувам поради тоа, но се е во ред. Окото ми е малку крваво и изгребано. Ќе преживеам, но благодарност до лекарите во боксот на Мерцедес, им благодарам на сите кои помогнаа, порача Докиќ.

Макс Верстапен повторно беше најбрз на квалификациите, а Карлос Саинц од Ферари ќе тргне од првиот ред до Холанѓанецот.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО