Шабани: Ги тренираме младите за предизвиците во повозрасните категории

Тренерот во Академијата при Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), Неџат Шабани, кој работи со генерацијата до 14 години, денеска беше гостин на програмата на Спортско радио 90,3 ФМ.

– Наша главна цел е да ги подготвиме младите фудбалери за наредните предизвици и за тоа што ги чека во повозрасните категории. Работиме според програмата и под надзор на УЕФА. Се обидуваме од мали нозе да ги научиме на дисциплина, ред, тактичка поставеност и пред се’, да бидат психолошки силни, вели Шабани.

Тој вели дека е презадоволен од прикажаното на пријателските мечеви со Турција и Словенија.

– Од тие четири средби требаше на минимум две да победиме. Покажавме карактер, желба за успех и, што е најзначајно, игравме без притисок. Имаме талентирани фудбалери за кои мора максимално да се грижиме. Не смееме да дозволиме по нивното заминување во клубовите да паднат во сенка, истакнува Шабани.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО